„Wyjmij te ręce z buzi!”

te zdanie nie raz padło z ust wielu rodziców

Całe nasze ciało pokryte jest receptorami odpowiedzialnymi za odbieranie bodźców dotykowych. Usta oraz dłonie są to te części ciała człowieka, które zawierają największą liczbę receptorów czuciowych. Można rzec, że dziecko „widzi” za pomocą jamy ustnej.

Eksplorując otoczenie poprzez wkładanie przedmiotów do ust, jest w stanie określić ich kształt oraz strukturę.

Poznawanie przy wykorzystaniu ust wpływa znacząco na rozwój umiejętności jaką jest jedzenie. Dziecko zaczyna uczyć się nowych smaków, różnicuje twardość produktów oraz ich konsystencje.

Jeśli malec jest powstrzymywany przez rodziców przed wkładaniem rączek, paluszków czy innych przedmiotów do buzi, może to wpływać znacząco na powstawanie w przyszłości zaburzeń przetwarzania sensorycznego o charakterze nadwrażliwości dotykowej w obrębie sfery oralnej ust czy powstawaniu zaburzeń jedzenia, a także problemów z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Zabraniając dziecku takiej eksploracji doprowadzamy do deprawacji sensorycznej czyli ograniczeniu istotnych bodźców, wpływających na dalszy rozwój.

Nie bójmy się tego, że dziecko chce poznawać świat ustami – pozwólmy mu na to!

Badanie otoczenia za pomocą ust jest bardzo ważnym kamieniem milowym (etapem) w rozwoju dziecka! Dzięki temu kształtują się w dziecku umiejętności samoregulacji oraz przesuwa się odruch wymiotny (z przodu języka na tył).

 GODZINY OTWARCIA

poniedziałek-piątek 7:30-19:30
sobota-niedziela nieczynne

TELEFON

574 120 205

  NASZA LOKALIZACJA

Królik – terapia i diagnoza
ul. ks. J. Popiełuszki 24 lok. 5H
(os. Generałów)